15 Aralık 2018 Cumartesi 12:43
 

EVİNDE OTURMADI, HAYATINI EĞİTİME ADADI

Evinde oturmadı, hayatını eğitime adadı
27 Kasım 2018 Salı 16:47

Kızıltepeli 63 yaşındaki Nevin Sağlam, ömrünü eğitime ve okula gönderilmeyen yetişkin kadınlara, okuma yazma öğretmeye adadı. Sağlam, emekli olduktan sonra evde oturmak yerine Kızıltepe Kaymakamlığı Aile Destek Merkezinde (ADEM) okuma yazma kurslarına gelen kadınlara ders veriyor. Emektar öğretmen, eğitime harcanan masrafın geri dönüşümlü olduğunu söylüyor.

Kızıltepe´de yaşayan 4 çocuk annesi 63 yaşındaki Nevin Sağlam, 26 yıl milli eğitimde çalıştı. Emekli olduktan sonra evde oturmak yerine kadınlara okuma yazma öğretmeye çalışan Nevin öğretmen, 10 yıldır da bu kurslarda kadınların hayatına dokunuyor. Emaktar öğretmen 36 yıldır hayatını eğitime adayarak geçirdini belirtiyor. Kızıltepe Kaymakamlığı ADEM´de okuma yazma kurslarında öğretmenlik yaptığını aktaran Nevin öğretmen, kadınlara öğrettiği her bir harf ile dünyaların kendisinin olduğunu anlatıyor.

´10 YILDIR YETİŞKİNLERE OKUMA YAZMA KURSU VERİYORUM´

Çevresindeki bir çok kadının okula gönderilmediğini anlatan Sağlam, "26 öğretmenlik yaptıktan sonra emekliliğe ayrıldım. Ardından okuma yazma kurslarına başladım. 10 yıldır yetişkinlere okuma yazma kursu veriyorum. Yani 36 senedir öğretmenlik yapıyorum. Öğrencilerime verdiğim her bir harf beni mutlu ediyor. Benim çevremdeki bayanların çoğu zamanında okula gönderilmemiş. Kadınlarımız eğitilmemiş, cahil bırakılmış." dedi.

Okuma yazma kursuna gelen yetişkinlerin artık sosyal hayata atıldığını belirten Sağlam, "Öğrencilerim gayet gayretli, verdiğim her harfi öğreniyor. Onlar mutlu olduğunda ben de mutlu oluyorum. Bir otobüse bindiklerinde nereye gideceğini bilmiyorlardı. Ama buradaki kurstan sonra bunu da öğreniyorlar ve bana teşekkür ediyorlar. Öğrencilerim bana, ´hocam hangi vasıtaya bineceğimizi öğrettin´ diyorlar. Adres sormayı öğreniyorlar." açıklamasını yaptı

DİĞER HABERLER

MGC BAŞKANI AYDOĞAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A RAPOR GÖNDERDİ

MGC BAŞKANI AYDOĞAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A RAPOR GÖNDERDİ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'a son Toplumsal siyasi süreçler ile ilgili bir rapor gönderdim.

Kızıltepeli ve Suriyeli gençler müzikle uyum sağlıyor

Kızıltepeli ve Suriyeli gençler müzikle uyum sağlıyor

Kızıltepe Gençlik Merkezinde Sosyal uyum projesi kapsamında Suriyeli ve Kızıltepeli çocuklar gitar ve bağlama öğreniyor.

Mardinli fotoğraf sanatçısı dünya ikincisi oldu

Mardinli fotoğraf sanatçısı dünya ikincisi oldu

Mardinli fotoğraf sanatçısı Mustafa Kılıç, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından 13´üncüsü düzenlenen “13th FIAP Clubs´ World Cup”ta 13. Dünya Kupasında dünya ikincisi oldu ve gümüş madalya almayı hak kazandı.

Belediyenin kursu ile meslek sahibi oldu

Belediyenin kursu ile meslek sahibi oldu

Kızıltepeli Sevgi Kaymaz, belediyenin açtığı telkari ve gümüş işlemeciliği kursu ile meslek sahibi oldu. Kaymaz, “Gümüş işliyorum, alyans, erkek yüzüğü ve kemer yapıyorum. Şimdi burada çalışmasaydım evde oturuyor olacaktım.” dedi.

MGC BAŞKANI AYDOĞAN İNSAN HAKLARI MESAJI YAYINLADI

MGC BAŞKANI AYDOĞAN İNSAN HAKLARI MESAJI YAYINLADI

10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününü kutluyorum.

Mardin´de 400 çocuk yüzmeyi öğrenecek

Mardin´de 400 çocuk yüzmeyi öğrenecek

Mardin´de “Yüzme bilmeyen çocuk kalmasın” projesi çerçevesinde çocuklara ücretsiz yüzme kursu verilmeye başlandı. Proje çerçevesinde 400 çocuğa kurs verilmesi planlanıyor

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu