21 Kasım 2014 Cuma 20:36
 
  • 2,2195 TL

  • 2,7555 TL

  • 85,9782 TL

  • 83.282

ESED KİMYASAL SİLAH KULLANDI ÇOCUKLAR ÖLDÜ

Esed kimyasal silah kullandı çocuklar öldü
21 Ağustos 2013 Çarşamba 12:28

Esed güçlerinin Şam'ın Doğu Guta banliyösüne düzenlediği ve kimyasal silahların da kullanıldığı iddia edilen saldırıda aralarında kadın ve çocukların da olduğu 635 kişi hayatını kaybetti.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), kentin Doğu Guta bölgesinde düzenlenen rejim güçlerinin saldırısında, Hammuriye'de 300, Arbin'de 78, Sepka'da 67, Keffar Batna'da 140 ve Muaddamiye'de 50 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bölgedeki sahra hastanelerinde tıbbi malzeme eksikliğinden dolayı ölü sayısının artmasından endişe duyulduğunu ifade eden LCC, olayı katliam olarak niteledi. Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de rejim güçlerinin Meliyha, Cobar, Muaddamiye, Eş Şam ve Dareyya'ya ağır silahlarla saldırdığını ve saldırıların kentin farklı bölgelerinde sürdüğünü belirtti. SRGC, daha önce yaptığı açıklamada, kimsayal silah kullanıldığı saldırıda ölü sayısının 430, yaralı sayısını ise 3 bin 600 olarak bildirmişti. Saldırıyla ilgili görüntüler yürekleri parçaladı.

DİĞER HABERLER

Kızıltepe'de Cinayet

 Kızıltepe'de Cinayet

Kızıltepe ilçesinde bir kişi başından ve karnından silahla vurularak öldürüldü. Edinilen bilgilere göre olay, bu sabah Yenimahalle`de meydana geldi. Mehmet Zeynettin Denktaş (49), çalıştığı Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nde kaloriferleri yaktıktan sonra evinin yolunu tuttu. 4. kattaki evine çıkan Denktaş, binada kimliği belirsiz kişi veya kişilerin silahlı saldırısı sonucu başından ve karnından yaralandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, Denktaş'ın olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Polis, binada bulunan iki adet pompalı tüfeği, olayla ilgisinin olup olmadığını belirlemek için incelemeye aldı. Denktaş'ın yakınları sinir krizi geçirirken, cenaze, otopsi yapılmak üzere Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Polis olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı

SÜRYANİ RAHİBİN CENAZESİNE MÜSLÜMANLAR DA KATILDI

SÜRYANİ RAHİBİN CENAZESİNE MÜSLÜMANLAR DA KATILDI

Midyat İlçesi'nde vefat eden Süryani rahip 72 yaşındaki Yakup Kurt, Süryani ve Müslümanların katıldığı törenle gözyaşları ve zılgıtlarla toprağa verildiMidyat’a bağlı İzbırak Köyü’nde bulunan Mor Dımit Kilisesi’nde yaşayan eski Süryani rahip Yakup Kurt, tedavi için gittiği Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kalp krizi geçirip öldü. İlçenin çeşitli kilise ve manastırlarında 29 yıl süre ile rahiplik yapan Kurt, Müslüman ve Süryani cemaati tarafından sevilen ve sayılan bir bilge olarak biliniyor. Yaşamı boyunca tarih bilgisi ve araştırmacı yönüyle tanınan Yakup Kurt, doğup büyüdüğü İzbırak Köyü’nde düzenlenen törenle defnedildi. Cenaze törenine Turabdin Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş, Mardin Deyrulzafaran Manastırı Metropolit Vekili Rahip Gabriel Kurt, Süryani din adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Kurt’un Almanya’da yaşayan ailesi, arkadaşları, yakınları ile çok sayıda Süryani ve Müslüman vatandaş katıldı. Ağıtlar ve zılgıtlar eşliğinde dua ve ayinlerin okunduğu cenaze töreninde Kurt, Süryani gelenek ve göreneklerine göre kilise bahçesinde daha önce vasiyet ettiği yerde gözyaşları arasında toprağa verildi. Süryani geleneğine göre cenaze töreni sonrasında, kilise çıkışında herkese çörek ve mırra ikram edildi.DAHA YAPMAK İSTEDİKLERİ VARDIAmcası Yakup Kurt’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Anton Kurt, cenaze töreninden sonra yaptığı açıklamada, "Tüm ailemiz cenaze töreni için Almanya’dan geldik. Biz amcamın vasiyeti üzerine onu burada son yolculuğuna uğurluyoruz. Amcamın daha yapmak istedikleri, planları vardı. O dilini, insanlarını ve kendi toprağını çok severdi. Cenaze törenimize katılan herkese çok çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Türkiye'de hak ihlalleri artıyor

 Türkiye'de hak ihlalleri artıyor

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gün’üne ilişkin, çocuk haklarının riayet edilmediği belirtilen açıklamada hak ihlallerinin Türkiye’de artarak devam ettiği ifade edildiİHD Mardin Şubesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gün’üne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Birleşmiş Milletler tarafından 2 Eylül 1990 da yürürlüğe giren sözleşmede Amerika ve Somali dışında bütün dünya ülkelerinin taraf olduğu bu sözleşme ile çocuk haklarının riayet edilmediği belirtilen açıklamada hak ihlallerinin Türkiye’de artarak devam ettiği ifade edildi.İHD olarak, “Ülkemizde ve dünyada çocukların fiziksel, cinsel, duygusal ve her türlü istismarların takipçisi olacağımızı, yaşam hakkını ihlal edenlerle mücadele edeceğiz” diyen açıklamada sadece bu günün değil, yılın her gününün çocuklar için olmasını ve savaştan uzak bir dünya için mücadele edeceklerini belirtti.Açıklamanın devamında bölge hapishanesinde her türlü haklarından mahrum bırakılan çocuklar yanı sıra Kobanê direnişi sırasında Qamışlo Nusaybin sınırında Türk askerlerinin açtığı ateş sonucu katledilen 8 yaşındaki Beşir Ramazan Arif dışında Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz, Mizgin Özbek, Rozerin Aksu… Gibi onlarca Kürt çocuğunun bulunduğunu hatırlattı.

'ARŞIN MAL ALAN' OPERASIİ MARDİN'E GELİYOR

'ARŞIN MAL ALAN' OPERASIİ MARDİN'E GELİYOR

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Gülru Hadanoğlu, Mardin’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek “Bohçacı” ve “Özel Konser” ile ilgili bilgi verdi.ADOB ve İDOB solistleri Mardin özel konseri ile 28 Kasım'da seyirci ile buluşacağını ifade eden Hadanoğlu, Cumartesi günü ise Mardin'in ilk defa bir operete ev sahipliği yapacağını söyledi. Ankara Devlet Opera ve Balesi, Üzeyir Hacıbekov'un ünlü eseri, “Arşın Mal Alan” adlı opereti, 29 Kasım 2014 Cumartesi günü, saat 19.00'da Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde Mardin Valiliği'nin katkılarıyla, AKM Artuklu Üniversitesi Mardin merkez salonunda Mardinlilerle buluşturuyor. “Arşın Mal Alan” operetindeki baş karaterler Asker ve Gülçehre özgürlüğe, demokrasiye ve hür düşünceye önem veren karakterlerdir. Kendi kaderlerini belirleyebilmek ve evlenecekleri kişiyi kendileri seçmek için çeşitli hilelere başvuran Asker ve sert, otoriter babasına karşı koyma cesaretini gösteren Gülçehre'nin, karışan ve komik hale gelen olaylar zincirinde yaşadıkları aşkın anlatıldığı eser herkesin ilgisini çekecek bir kurguya sahiptir.Operet kültüründeki en önemli eserlerden biri olan “Arşın Mal Alan” opereti birçok dile çevrilerek büyük ün kazanırken, dünyanın birçok noktasında sahne almış ve 1937’de filme çevrilmiştir.Azeri Besteci Üzeyir Hacıbeyov tarafından bestelenen Hafız Guliyev tarafından sahneye konan iki perdelik operetin metin uyarlaması Şenol Tanlınlı’ya, orkestra şefliğini Burak Şatana’ya dekoru Yusuf Toker’e kostüm uyarlaması Aydın Çınar’a koro şefliği Mustafa Erdoğan’a, koreografisini ise Deniz Çığ, Işığını Emin Saraçoğlu yapıyor. Eserin solistliğini ise Esin Talınlı, Emrah Sözler, Mine Kurtoğlu, Serkan Kocadere, Sim Tokyürek, Bülent Ateşoğlu, Murat Akar, Tuğba Mankal paylaşıyor. Mardinlilerin ücretsiz izleyeceği operet 29 Kasım 2014'te saat 19.00’da AKM Artuklu Üniversitesi merkez salonunda izleyici karşısına çıkacak.

Mardin`deki JİTEM davası 'güvenlik' iddiasıyla Ankara'ya nakledildi

 Mardin`deki JİTEM davası 'güvenlik' iddiasıyla Ankara'ya nakledildi

Mardin`deki JİTEM davası 'güvenlik' iddiasıyla Ankara'ya nakledildiMardin'de 1992-1996 yılları arasında işlenen 22 "faili meçhul" cinayete ilişkin açılan JİTEM davası, "güvenlik" iddiasıyla Ankara'ya alındı.Mardin ve ilçelerinde, 1992-1996 yılları arasında işlenen 22 "faili meçhul" cinayet, kaybetme ve köy yakma olaylarında yer alan ve aralarında dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu ile Kızıltepe İlçe Jandarma Komutan vekili Hasan Atilla Uğur'un da bulunduğu 9 sanık hakkında açılan davaya ilişkin Yargıtay, kararı verdi. Dava "güvenlik" gerekçesi ile Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne nakledildi. Dava kapsamında, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Kızıltepe İlçe Jandarma Komutan vekili Hasan Atilla Uğur, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk ile geçici köy korucularından ve itirafçılardan oluşan "Bıçak Timi"nde yer alan Abdurrahman K, Ramazan Ç, Mehmet Salih K, Mehmet Emin K ve İsmet K. isimli korucular ile asker Ünal A, "Silahlı terör örgütü kurmak, üye olmak" ve "Tasarlayarak adam öldürmek" suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

MARDİN FUARLAR KENTİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

MARDİN FUARLAR KENTİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk’ün katıldığı Yapı Grubu İnşaat ve Tadilat Fuarı fuarı Mardin Mova Park Alışveriş merkezinde Yurttaşların katılımıyla açıldı.Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk’ün katıldığı Yapı Grubu İnşaat ve Tadilat Fuarı Mardin Mova Park Alışveriş merkezinde Yurttaşların katılımıyla açıldı.2. Fuar açılışının yapıldığı Mardin’de Yapı Grubu İnşaat ve Tadilat Fuarı ,Vali Mustafa Taşkesen, İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ nun da açılışta bulunduğu fuar, birçok Yapı inşaat sektöründeki firmalara ev sahipliği yaptı.Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk , Mardin'in Ortadoğu ile Anadolu’yu birbirine bağlayan önemli bir köprü olduğunun altını çizdi.Ortadoğuda yaşanan insanlık dışı olaylara dikkat çeken Türk “ "Bu olaylar cana mal olan, mala mal olan bu savaşın kısa süre içinde son bulacağını ve Mardin, Suriye'nin yeniden inşasına ve Irak'ın yeniden inşasına önemli bir rol oynayacak. Sadece Mardin değil yaşadığımız olaylarda bütün Ortadoğu Türkiye ve Kürdistan zarar gördü. Bu sıkıntıları hep birlikte ortak akılla aşacağımıza inanıyoruz."Taşkesen, Kızıltepe'de Yapı Grubu İnşaat ve Tadilat Fuarı açılışında yaptığı konuşmada, Mardin'de böyle bir fuarın açılmasından mutluluk duyduklarını söyledi.Daha önce de Tarım fuarına ev sahipliği yapıldığını kaydeden Taşkesen, Mardin için tarım ve inşaat sekötünün çok önemli olduğunu belirtti.Vali Mustafa Taşkesen, "Fuarın açılış tarihi önemli. Bir ay önce meydana gelen hadiseler yüzünden ölü toprağa serpilmiş vilayetimizde, adeta bir ilaç gibi gelmiştir" dedi.Taşkesen, "Fuarın bu tarihte olması bilindiği gibi bir ay önce meydana gelen hadiseler yüzünden ölü toprağa serpilmiş vilayetimizde adeta bir ilaç gibi gelmiştir. İnşallah bu ivme ve bu toprağı sirkeleme faaliyeti bu fuarlarla ve buna benzer etkinlikler devam edecek" dedi.Konuşmalardan sonra fuarın açılışı yapıldı ve aralarında İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile beraber fuar gezildi.Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Mardin Organize sanayi yönetimi, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası, Müsiad Mardin Şubesi ve Mova Park Alışveriş ve yaşam merkezi'nin katkıları ile açılan fuar 20 -23 kasım tarihleri arası açık kalacak.Fuarda Birde Basın İlan Kurumu Stand açarak il ve ilçe yerel basının yayınlamış olduğu gazetelerde yurttaşlara ücretsiz dağıtıldı

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu