15 Ağustos 2018 Çarşamba 00:10
 

“DRAMA EĞİTİMLERİ”

“Drama Eğitimleri”
02 Haziran 2018 Cumartesi 01:07

Çocuk ve Gençler için Drama eğitimleri

Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği(DRASED) 8 yaş üstü çocuklar ve Gençler için; “Drama Eğitim” çalışmaları başlatmaktadır.

 

                Çeşitli tekniklerden yararlanan, temeli canlandırmaya dayanan drama, oyunsu süreçlerde ortaya konan kurgulardan ve bu kurgulardan yola çıkarak yapılan sorgulamalardan oluşur.

 

                Drama bir öğretim yöntemi ve yanı sıra, kendine özgü formları olan bir sanat alanıdır. Drama sosyaldir. Çünkü, grup yaşantılarına dayalıdır. Sanat formudur. çünkü, tiyatro başta olmak üzere bir çok sanat formundan beslenir.

 

                Dramanın kendine özgü terminolojisi, yaklaşımları. kuramsal bir temeli ve tarihi olan, bağımsız bir disiplindir. Çünkü, yaşamla ilgili ne varsa dramatik olanla ilişkilidir. Dramatik olanı ve onu oluşturan drumları fark eden ve yorumlayabilen birey, yaşamı ve onun durumlarının yorumunu da yapma konusunda gelişecektir. Dramatik olanı fark ederek, kendi yaşamında daha yaratıcı çözümler ve farkındalıklar üretecektir.

 

                Çocuklarla yapılan drama atölyelerinde öncelikle; bilişsel ve duyuşsal özelliklerinin farkındalığı, kendini bir grup içinde ifade etme becerilerinin gelişimi, girişime açık olmaları, beden dillerini kullanabilme, uyum ve eşzamanlılık becerilerinin gelişimi, akıcı konuşmaları, paylaşmaya açık olmaları, estetik algılarının gelişimi, problem çözme becerilerinin gelişimi hedeflenmektedir.

 

                Drama, çocuklara kendi hareketleri yoluyla zengin yaşantılar sunduğu için zihinsel gelişime katkı sağlar. Çocuğun aktif katılımıyla gerçekleşen eğitim sürecinde, kendisini başkalarının yerine koyabilme becerisi gelişir.

 

                Çocuklar drama etkinlikleri sırasında kendilerine sunulan günlük yaşamları ile ilgili problemleri farklı şekillerde yeniden yaşarlar. Böylece, problem çözme becerileri desteklendiği gibi olaylara farklı bakış açıları geliştirmeleri de sağlanmış olur. Oyunsu süreçlerde çocuk, belirli bir rolü oynarken, role ilişkin, sözlü ve sözsüz olarak gösterdiği davranışlar, onun iletişim, dil ve davranış becerisini zenginleştirir. Yeni kavramlar öğrenme imkanına sahip olur.

 

                Çocuk oyunda yenmeyi, yenilmeyi, başarmayı başaramamayı öğrenir. Güçlü yetişkinliğin yolunun mutlu çocukluktan geçtiği yadsınamaz. Bu yüzden küçükken oyunsu süreçlerde kişilikleri gelişen çocukların geleceğin mutlu ve umutlu yetişkinleri olacağını söyleyebiliriz.


Kayıt Tarihleri : 15 Mayıs -8 Haziran 2018 ( son gün saat 18:00´e kadar kayıtlar devam edecektir ).

Katılımcı Profili : 8 yaş üstü Çocuklar ve gençler ( Atölye gurupları; katılımcıların yaş özellikleri dikkate alınarak oluşturulacaktır ).

Katılımcı Sayıları: Her grup en fazla 16 kişiden oluşacaktır (Atölye çalışmaları hafta sonu ve hafta içi gerçekleşebilecektir )


dramatiksanatlar.org

f: dramatiksanatlardernegi -drased

f: mardin sanat kervanı

Bilgi ve Kayıt için: 0(530)580 37 00

e-mail: dramatiksanatlardernegi@gmail.com   

Adres: Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED)

Yenişehir mah.Ravza cad.No:25/3 (Ravza Konakları B.Blok Altı) Artuklu/MARDİN

DİĞER HABERLER

AYDOĞAN"İNANCA DAYALI ANTİEMPERYALİST BİR MÜCADELE GEREKİR"

 AYDOĞAN

MGC BAŞKANI CEMİL AYDOĞAN" İNANCA DAYALI ANTİEMPERYALİST BİR MÜCADELE GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

MGC BAŞKANI AYDOĞAN KENDİ YAZDIĞI KİTABI HEDİYE ETTİ

MGC BAŞKANI AYDOĞAN KENDİ YAZDIĞI KİTABI HEDİYE ETTİ

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil Aydoğan Kendi yazdığı Kitabı İl Başkanı Eri'ye Kitap Hediye Etti

AK Parti Mardin İl Başkanı Eri’den MGC’ye ziyaret

AK Parti Mardin İl Başkanı Eri’den MGC’ye ziyaret

AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Cemil Aydoğan’ı ziyaret etti.Aydoğan Eri’ye, Uluslararası Af Örgütünün barışa sunduğu katkıdan dolayı kendisine verdiği kalemi hediye etti.

MGC BAŞKANI AYDOĞAN" AF ÖRGÜTÜ TABLOSUNDA FETO LANETLENDİ "

MGC BAŞKANI AYDOĞAN

MEZOPOTAMYA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI AYDOĞAN" AF ÖRGÜTÜ TABLOSUNDA FETO LANETLENDİ "

AYDOĞAN DEMRİKAYA'YI ZİYARET EDEREK KALEM HEDİYE ETTİ.

AYDOĞAN DEMRİKAYA'YI ZİYARET EDEREK  KALEM HEDİYE ETTİ.

Barış Aktivisti ve Mezopotamya gazeteciler cemiyeti başkanı "Cemil Aydoğan"Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya'ya manevi değeri yüksek bir kalem hediye etti.

Derik, akıllı ve konforlu araçlarına kavuştu

Derik, akıllı ve konforlu araçlarına kavuştu

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım sisteminde başlattığı revizyon devam ediyor. Ulaşımda yapılan çalışmalardan birisi de şehir içi otobüslerin yenilenmesi olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda ilk olarak Nusaybin ve Kızıltepe ilçesinde araçlar yenilendi. Derik’te ise ilçe içerisinde vatandaşlara hizmet verecek yeni toplu taşıma araçları, yapılan törenin ardından göreve başladı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu