25 Mayıs 2019 Cumartesi 22:11
 

DERİK'TEKİ 21 YARALIYA KUDUZ AŞISI YAPILDI

Derik'teki 21 yaralıya kuduz aşısı yapıldı
07 Haziran 2013 Cuma 15:55

Derik'te bir sokak köpeğinin dün 21 kişiyi ısırmasının ardından, ilçe merkezi karantinaya alınarak, hayvan giriş çıkışı yasaklandı. 21 kişiye kuduz aşısı yapıldı.

Jandarma, Emniyet, Belediye, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerden oluşturulan 8 ekip, ilçe merkezinde köpekleri bayıltarak yakalamaya başladı. 21 kişiyi ısıran köpek ise etkisiz hale getirildikten sonra kafası, kuduz olup olmadığının tespiti için Elazığ'a gönderdi.

Derik İlçe merkezindeki Cevizpınar ve Bahçelievler Mahalleleri'nde dün saat 17.00'de beyaz renkli bir sokak köpeği, önüne çıkan herkesi ısırması sonucu, Derik Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran çoğu çocuk 21 kişi tedavi edilerek, kuduza karşı aşı yapıldı. Yaraları ciddi olan 4 kişi ise Mardin Devlet Hastanesi'ne sevkedilirken, ilçe merkezindeki tüm okullar bugün tadil edildi.

SİLAHLI 8 EKİP OLUŞTURULDU

Dün akşam geç saatlerinde toplanan Hayvan Sağlığı ve Zabıta Komisyonu tarafından alınan karar gereği, ilçe merkezindeki sahipsiz tüm köpeklerin toplanmasına karar verildi. Bunun üzerine Kızıltepe, Viranşehir ve Mazıdağı İlçeleri'ndeki tüm uyuşturucuyla bayıltma özelliğine sahip silahlı görevliler, Derik İlçesi'ne getirildi. Derik ilçe merkezinde, jandarma, polis, belediye, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin katılımıyla oluşturulan 8 ekip, ilçe merkezindeki sahipsiz köpekleri bayıltarak yakalamaya başladı.

Dün akşam saatlerinden itibaren başlanan köpek toplama çalışmalarında şimdiye kadar 60 sokak köpeğinin bayıltılarak etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Toplanan bu köpekler Mardin'deki köpek barınağına götürüldü.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde görevli veteriner hekim Mehmet Yüksel, oluşturulan silahlı 8 ekiple birlikte birer veteriner hekimin bulunduğunu belirterek, köpeklerin öldürülmeden bayıltıldığını söyledi.

SALDIRGAN KÖPEĞİN KAFASI ELAZIĞ'A GÖNDERİLDİ

Dün akşam, 21 kişiyi ısıran köpeğin de etkisiz hale getirildiğini belirten yetkililer, "Kuduz olduğunu düşündüğümüz bu köpek, etkisiz hale getirildikten sonra kafası kesilerek, Elazığ'a gönderildi. Büyük ihtimalle sonuç pozitif çıkacak. İkinci bir köpeğin daha olduğu söyleniyor. Dün akşam Hayvan Sağlığı ve Zabıta Komisyonu toplantısında alınan karar gereği bugün okulları tatil ederek, ailelere de bilgi verdik. Belediye ve cami hoparlöründen gerekli uyarılar yapılıyor. Sonucun pozitif çıkacağını tahmin ediyoruz. Biz yine de tedbir olarak herhangi bir riske mahal vermeden, gerekli önlemlerimizi aldık. Köpek ısırığıyla hastaneye başvuran tüm vatandaşlar tedavi edilerek, kuduza karşı aşılandı. Şu an hastanelerde yatan tek bir vatandaşımız var. Köpek ısırığıyla başvuran tüm yaralılarımız, taburcu edildi. Taburcu edilen tüm vatandaşlarımız, her an kontrol ediliyor. Gerekli görülen durumda bu insanlara her türlü yardım yapılacaktır" diye konuştu.

DAVUT DEDE, ÇOCUKLARI KURTARMAK İÇİN MÜDAHALE ETTİ

Sokak köpeğinin ısırdığı 21 kişi arasında yeralan 70 yaşındaki Davut Palamut'un, çocukları kurtarmaya çalışırken, köpeğin pençe ve ısırıklarına maruz kaldığı ortaya çıktı. Sebze bahçesinde çapa yaptıktan sonra akşam saatlerinde eve dönerken, beyaz kocaman bir köpeğin çocuklara saldırdığını gören Davut Palamut, "Yakınlarda elime alacağım bir sopa filan bulamayınca, çocukları köpekten kurtarmaya çalıştım. İlk kez böyle bir köpek gördüm. Bu köpek sanki çocukları yemek istiyordu. Isırdıktan sonra parçalamaya çalışıyordu. Ben çocukları kurtarmaya çalışırken, ellerimi parçaladı. Hem ısırdı, hem de ayaklarıyla parçalamaya çalışıyordu ellerimi. Çevredeki diğer vatandaşlar olmasaydı o köpek hem beni, hem de çocukları parçalayacaktı" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Derik'te Sokağa Çıkma Yasağı Sürüyor

Derik İlçesi'nde PKK'lılar tarafından kazılan hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için başlatılan operasyon kapsamında 6 günden beri uygulanan sokağa çıkma yasağı devam ediyor. İlçe merkezindeki şiddetli patlama ve silah sesleri sürüyor.

Derik'te Sokağa Çıkma Yasağı Sürüyor

Derik'te Sokağa Çıkma Yasağı Sürüyor

Derik İlçesi'nde PKK'lılar tarafından kazılan hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için başlatılan operasyon kapsamında 6 günden beri uygulanan sokağa çıkma yasağı devam ediyor. İlçe merkezindeki şiddetli patlama ve silah sesleri sürüyor.

Güvercin kavgası kanlı bitti:1 ölü 1 yaralı

Güvercin kavgası kanlı bitti:1 ölü 1 yaralı

Derik ilçesinde amcaoğulları arasında çıkan güvercin kavgasında 1 kişi öldü 1 kişi yaralandı.

Serinlemek için gölete giren 11 yaşındaki Bünyamin boğuldu

Serinlemek için gölete giren 11 yaşındaki Bünyamin boğuldu

Derik İlçesi'nde arkadaşları ile birlikte serinlemek için gölete giren 11 yaşındaki Bünyamin Bozkurt, boğularak öldü

DERİK'TE KÜRT DİL BAYRAMI KUTLANDI

DERİK'TE KÜRT DİL BAYRAMI KUTLANDI

Mardin'in Derik ilçesinde Eğitim- Sen Temsilciliği öncülüğünde, Kürt Dil Bayramı nedeniyle yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi.

Derik'te Kobane İçin Yürüyüş

Derik'te Kobane İçin Yürüyüş

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin Derik ilçe örgütü tarafından, Kobane için yürüyüş düzenlendi.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu