03 Haziran 2020 Çarşamba 15:09
 

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ ZAFERİ

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ ZAFERİ
16 Eylül 2010 Perşembe 15:51

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar, bu ülkenin toplumsal dinamikleri kendilerini statikocu sistemlerin hakimiyetinden dolayı demokratik iradesiyle taşma imkanını bulamadı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan  günümüze kadar, bu ülkenin toplumsal dinamikleri kendilerini statikocu sistemlerin hakimiyetinden dolayı demokratik iradesiyle taşma imkanını bulamadı. Tek parti dönemindeki teokratik dönemler ve milli  şef iktidarları; kendi sistemlerinin tehlikeye düştükleri dönemlerde askeri cuntaları genelde hayata geçirme dönemlerini hep beraber yaşadık.

Ancak 12 Eylül 2010 referandum seçiminde Türkiye’de yeniden bir tarih yazıldı.

12 Eylül 1980 askeri cunta darbesi ve ayak takımları olan CHP, MHP ve BDP siyasal partileri, yargı, ve ordudaki bazı generaller, yandaş medya ve yandaş kurumlarla beraber siyaseten çürümüş sistemleriyle beraber tarihe gömüldüler.

Bu referandum Türkiye’de tüm halkların ve iktidarın desteğiyle gerçekleşen demokratik bir devrimdir.

Her devrimin de bir lideri vardır. Bu liderin ismi kılıcıyla, kalkanıyla en önde yürüyen Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ dır. Kendisini ve referandumda evet diyerek destek veren siyasi partileri, sivil toplum kurumları, aydınları, Türk-Kürt halkı kanaat önderleri ve bu demokratik sürece destek veren tüm Türkiye halkını kutluyoruz.

Bu demokrasi savaşında siyasi kozlar Erdoğan’ın eline geçmiştir. Zaman geçirilmeden bu kozların demokrasi mücadelesinde kökleşerek güçlenmesi gerekiyor. Tıpkı bir inşaatın temelinin atılması gibidir. Hemen icraatlara başlamak gerekiyor. Yeni yasama döneminde 12 Eylül Anayasasının tümünden değişmesi bu anayasada üst kimlik alt kimlik taleplerinin hayata geçirilmesi, eğitim sistemindeki ırkçı ve asimilasyona dayalı söylemlerin ortadan kaldırılması, resmi dilin yanında ana dile zemin hazırlamak amacıyla seçmeli dillerin eğitim alanında hayata geçirilmesi 1958’de değiştirilen eski köy isimlerinin iade edilmesinin sağlanması ve en önemlisi akan kardeş kanını durdurmak, tüm ülkede herkese sorumluluk taşımak amacıyla bir barış ve kardeşlik seferberliği ilan edilmelidir.

Sayın Başbakanın arkasında yüzde 58’lik bir demokratik irade vardır. Erdoğan güçlü bir demokrasi lokomotifinin başına geçmiştir. Demokrasi güçleriyle beraber bu vagonlara barış demokrasi ve insan hakları malzemeleriyle doldurursa herkesin kendisini bu vagonlarda görme imkanını sağlarsa, yeniden bir değişim ve dönüşümün bir devrimci lideri olarak tarihin altın sayfalarına geçecek ve ALLAH ömür verirse daha uzun süre bu ülkeye halkıyla beraber hizmet etme imkanını bulacaktır.

DİĞER HABERLER

Oğlumu her kuyuda aradım

Oğlumu her kuyuda aradım

Dargeçit'teki kuyuda bulunan Mehmet Emin Aslanın babası İbrahim Aslan, "18 yıl sonra en azından mezarı belli olacak. Bir dua okuyacağım" dedi.

'Gerekirse Dargeçit'in her tarafını kazın'

'Gerekirse Dargeçit'in her tarafını kazın'

İsmail Avcı, Şeyhmus Edis - 28.02.2012 Güneydoğu'daki faili meçhul cinayet ve kayıp olayları ile ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, 11 kafatasına ulaşılan Dargeçit'teki kazıların genişletilmesi talimatını verdi

Dargeçit'teki kazıda kafatası ve kemik parçaları çıktı

Dargeçit'teki kazıda kafatası ve kemik parçaları çıktı

Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Bağözü köyünde, 17 yıl önce gözaltına alındıktan sonra kaybolan 6 kişi ile ilgili kazı çalışmaları başladı. Kazı çalışmalarında bir kafatası ve elbiseler bulundu.

Dargeçit'te 6 kayıp için kazı yapılacak

 Dargeçit'te 6 kayıp için kazı yapılacak

Dargeçit ilçesinde 1995 yılında iki öğretmenin PKK'lılar tarafından öldürülmesinden sonra, gözaltına alındıkları iddia edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan 6 kişinin öldürülüp gömüldüğü yer olduğu iddia edilen Bağözü köyünde özel yetkili savcılığın talimatı ile kazı yapılacak.

DOKTORA YAPILAN SALDIRIYA KINAMA

DOKTORA YAPILAN SALDIRIYA KINAMA

Sağlık-Sen Sendikası Dargeçit ilçesinde bir uzman doktorun uzman çavuşun saldırısına uğramasını kınadı.

DARGEÇİT’TERAKTÖR DEVRİLDİ: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

DARGEÇİT’TERAKTÖR DEVRİLDİ: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

Dargeçit ilçesinde traktör, Altıyol köyü yakınlarında devrildi. Meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu