03 Haziran 2020 Çarşamba 16:34
 

DARGEÇİT'TEKİ KAZIDA KAFATASI VE KEMİK PARÇALARI ÇIKTI

Dargeçit'teki kazıda kafatası ve kemik parçaları çıktı
23 Şubat 2012 Perşembe 10:08

Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Bağözü köyünde, 17 yıl önce gözaltına alındıktan sonra kaybolan 6 kişi ile ilgili kazı çalışmaları başladı. Kazı çalışmalarında bir kafatası ve elbiseler bulundu.

Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığının talimatıyla Ilısu Barajı yolundaki Bağözü köyünde daha önce kazı yapılan yere yakın bir kuyuda, ikinci kez kazı çalışmaları başladı. Cumhuriyet Savcısı Şükrü Aslan gözetiminde yapılan kazıda bir kuyuda kafatası ve elbiseler bulunduğu belirtildi.

Yakınlarını kaybedenlerin avukatları Erdal Kuzu, Faruk Yiğit, Hüseyin Cihangir ve yakınlarını kaybedenlerin aileleri kazı çalışmalarını izledi. Kazı çalışmalarında bir kafatası ve elbiseler bulunduğunu belirten Avukat Erdal Kuzu, "Şu an kafatası ve sivil elbiseler bulundu. Şimdi bulunan kafatasının yanında kazı çalışmalarına devam edilecek." dedi. Kazı çalışmaları devam ediyor.

Kafatası ve elbiselerin Seyhan Erdoğan'a ait olduğu ileri sürüldü

Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Bağözü köyünde yapılan kazı çalışmalarında kuyuda bulunan kafatası ve elbiselerin 14 yaşındaki Seyhan Erdoğan'a ait olduğu ileri sürüldü.

İnsan Hakları Derneği ve mağdurların avukatları, konuyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Mağdur yakınları ve İnsan Hakları Derneği adına açıklama yapan Avukat Erdal Kuzu, "Geçen Cuma günü, 1995 yılında Dargeçit'te kaçırılan 6 gencin içinde olduğunu düşündüğümüz şüpheli bir yere kazı çalışması talebinde bulunduk. Ancak orada herhangi bir sonuca ulaşamadık. Fakat 4 -5 şüpheli yer tespiti daha yaptık ve ilk tespit ettiğimiz kuyuda çalışma yapılmakta. Şu ana kadar bir insan kafatası ve o insan kafatasının altında olduğunu düşündüğümüz kemiklere ulaştık." dedi.

"SEYHAN DOĞAN'IN ELBİSELERİNE ULAŞTIK"

Mağdur yakınlarından birinin, kemikler üzerindeki elbiseden dolayı bu kişinin 14 yaşındaki Seyhan Doğan olduğunu ileri sürdüğünü aktaran Kuzu, "İlk izlenim itibariyle mağdur yakınları, kemiklerin Seyhan Doğan'a ait olduğunu söylediler." açıklamasında bulundu.

Kaybolan 6 kişinin bu köy içerisinde ya da kuyu içerisinde olduğunu belirten Kuzu, savcılığın takdiri doğrultusunda çalışmaların yarın da devam edeceğini söyledi.

93 yılında köyün boşaltıldığını hatırlatan Kuzu, şöyle konuştu: "Bu köyün boşaltılmasından dolayı toplu mezar alanı olarak kullanılmıştır ve bizim düşüncemize göre burada yapılacak çalışmalarda birden fazla insana ait kemik veyahut cenazelere ulaşılabileceği izlenimi ediniyoruz. Tabii ki burada bulunan kemikler adli tıpa gönderilecek. Bir delillendirme çalışması yapılacak. Halihazırda Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığın yürütmüş olduğu soruşturmaya delil olarak kullanılacak. Bu soruşturma ve burada yapılan kazı, Türkiye'nin aslında gerçeği ile yüzleşmesinin gerektiğini bir daha ortaya koymaktadır."

Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen vatandaşlardan Abdulaziz Altınkaynak, "Artık şimdi biz kemikleri istiyoruz. Yani bir mezar istiyoruz o çocuklar için. O çeteler etlerini yedi, biz de kemikleri istiyoruz." diye tepkisini dile getirdi.

Bu arada kazı çalışmalarına ikinci belirlenen yerde devam eden iş makineleri, burada bir bulguya rastlamadı. Çalışmalara ara verildi.

(CİHAN)

 

 

DİĞER HABERLER

Oğlumu her kuyuda aradım

Oğlumu her kuyuda aradım

Dargeçit'teki kuyuda bulunan Mehmet Emin Aslanın babası İbrahim Aslan, "18 yıl sonra en azından mezarı belli olacak. Bir dua okuyacağım" dedi.

'Gerekirse Dargeçit'in her tarafını kazın'

'Gerekirse Dargeçit'in her tarafını kazın'

İsmail Avcı, Şeyhmus Edis - 28.02.2012 Güneydoğu'daki faili meçhul cinayet ve kayıp olayları ile ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, 11 kafatasına ulaşılan Dargeçit'teki kazıların genişletilmesi talimatını verdi

Dargeçit'te 6 kayıp için kazı yapılacak

 Dargeçit'te 6 kayıp için kazı yapılacak

Dargeçit ilçesinde 1995 yılında iki öğretmenin PKK'lılar tarafından öldürülmesinden sonra, gözaltına alındıkları iddia edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan 6 kişinin öldürülüp gömüldüğü yer olduğu iddia edilen Bağözü köyünde özel yetkili savcılığın talimatı ile kazı yapılacak.

DOKTORA YAPILAN SALDIRIYA KINAMA

DOKTORA YAPILAN SALDIRIYA KINAMA

Sağlık-Sen Sendikası Dargeçit ilçesinde bir uzman doktorun uzman çavuşun saldırısına uğramasını kınadı.

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ ZAFERİ

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ ZAFERİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar, bu ülkenin toplumsal dinamikleri kendilerini statikocu sistemlerin hakimiyetinden dolayı demokratik iradesiyle taşma imkanını bulamadı.

DARGEÇİT’TERAKTÖR DEVRİLDİ: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

DARGEÇİT’TERAKTÖR DEVRİLDİ: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

Dargeçit ilçesinde traktör, Altıyol köyü yakınlarında devrildi. Meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu