28 Mayıs 2020 Perşembe 06:25
 

'GEREKİRSE DARGEÇİT'İN HER TARAFINI KAZIN'

'Gerekirse Dargeçit'in her tarafını kazın'
28 Şubat 2012 Salı 10:40

İsmail Avcı, Şeyhmus Edis - 28.02.2012 Güneydoğu'daki faili meçhul cinayet ve kayıp olayları ile ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, 11 kafatasına ulaşılan Dargeçit'teki kazıların genişletilmesi talimatını verdi

Mardin ve Dargeçit cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen yazıda, cesetlerin gömüldüğünden şüphe edilen her yerde kazı yapılması istendi. Kayıp yakınları, avukatlar ve güvenlik güçleri ile vatandaşların belirttiği bütün noktaların araştırılarak sonucun bildirilmesi talep edildi. Bunun üzerine harekete geçen Dargeçit cumhuriyet savcısı, belirlenen noktalarda çalışmaları başlattı. 3 haftadır yapılan kazılarda bulunan kemikler ise delil poşetlerine konularak Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Faili meçhul kazılar için bugüne kadar yer tespiti yapıldıktan sonra kazı talimatı veriliyordu.

Güneydoğu'nun karanlık döneminde, 1990'lı yıllarda JİTEM, terör örgütü PKK ve derin güçler tarafından evlerinden alınıp öldürüldükten sonra gömülen vatandaşlarla ilgili kazı çalışmaları devam ediyor. Mardin ve Şırnak'ta devam eden kazılarla ilgili soruşturmayı, Diyarbakır'daki özel yetkili savcılar yürütüyor. İki hafta önce kazı çalışmasının başladığı Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde PKK'nın öldürdüğü belirtilen bir kişi, Dargeçit'te ise şu ana kadar 11 insana ait kafatası kemiği bulundu.

Dargeçit'teki kazılar 29 Ekim 1995'te terör örgütü PKK'nın iki öğretmeni öldürmesinin ardından jandarma tarafından gözaltına alındıktan sonra kaybolduğu öne sürülen Abdullah Olcay (20), Mehmet Emin Aslan (19), Nedim Akyön (16), Abdurrahman Coşkun (21), Davut Altınkaynak (13) ve Seyhan Doğan'ın yakınlarının savcıya başvurması üzerine başlatıldı. İlçenin Bağözü köyünde yapılan kazılarda her geçen gün kafatası kemiğinin bulunması üzerine Diyarbakır'da özel yetkili savcılar, kazı bölgesinin genişletilmesi talimatını verdi. Savcı talimatında Dargeçit'in herhangi bir yerini belirtmeyerek, 'cesetlerin gömüldüğünden şüphe edilen yerlerde' kazı yapılmasını istedi. Bunun üzerine harekete geçen Dargeçit cumhuriyet savcısı, kazı çalışmalarını genişleterek vatandaşların belirttiği hemen her yerde kazı çalışmalarını yürütüyor. Vatandaşların verdiği bilgiler doğrultusunda 3 haftadır yapılan kazılarda bulunan kemikler, delil poşetlerine konularak Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Kayıp yakınlarının avukatı ve İHD Şube Başkanı Erdal Kuzu, gösterilen bütün kuyularda ve yerlerde insanlara ait kemik ve elbiseler ortaya çıktığını söyledi. Dargeçit ilçesinde kazı alanlarının genişletileceğini belirten Kuzu, "Farklı alanlarda kazılar yapılacak. Mardin genelinde birçok faili meçhul cinayete giden yüzlerce insan var. Bunları araştırıyoruz." dedi.

İÇKALE'DEKİ KAZILAR DEVAM EDECEK

Diyarbakır'ın Sur ilçesi İçkale bölgesinde de yapılan faili meçhul kazılarında 30'a yakın kafatası kemiği çıkartılarak Adlî Tıp Kurumu'na gönderilmişti. İçkale'nin sit alanı olması sebebiyle hassas kazı yaptıran savcı, bölgede bulunan Artuklu höyüğünün çevresine kadar olan bölümü kazmıştı. Ancak bölgenin yağışlardan dolayı balçığa dönüşmesi yüzünden çalışmalara ara verilmişti. Buradaki kazılara, bölgedeki zeminin biraz kurumasından sonra devam edilecek.


DİĞER HABERLER

Oğlumu her kuyuda aradım

Oğlumu her kuyuda aradım

Dargeçit'teki kuyuda bulunan Mehmet Emin Aslanın babası İbrahim Aslan, "18 yıl sonra en azından mezarı belli olacak. Bir dua okuyacağım" dedi.

Dargeçit'teki kazıda kafatası ve kemik parçaları çıktı

Dargeçit'teki kazıda kafatası ve kemik parçaları çıktı

Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Bağözü köyünde, 17 yıl önce gözaltına alındıktan sonra kaybolan 6 kişi ile ilgili kazı çalışmaları başladı. Kazı çalışmalarında bir kafatası ve elbiseler bulundu.

Dargeçit'te 6 kayıp için kazı yapılacak

 Dargeçit'te 6 kayıp için kazı yapılacak

Dargeçit ilçesinde 1995 yılında iki öğretmenin PKK'lılar tarafından öldürülmesinden sonra, gözaltına alındıkları iddia edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan 6 kişinin öldürülüp gömüldüğü yer olduğu iddia edilen Bağözü köyünde özel yetkili savcılığın talimatı ile kazı yapılacak.

DOKTORA YAPILAN SALDIRIYA KINAMA

DOKTORA YAPILAN SALDIRIYA KINAMA

Sağlık-Sen Sendikası Dargeçit ilçesinde bir uzman doktorun uzman çavuşun saldırısına uğramasını kınadı.

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ ZAFERİ

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ ZAFERİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar, bu ülkenin toplumsal dinamikleri kendilerini statikocu sistemlerin hakimiyetinden dolayı demokratik iradesiyle taşma imkanını bulamadı.

DARGEÇİT’TERAKTÖR DEVRİLDİ: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

DARGEÇİT’TERAKTÖR DEVRİLDİ: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

Dargeçit ilçesinde traktör, Altıyol köyü yakınlarında devrildi. Meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu